Grupa dzieci stoi na tle starej wiejskiej chałpy

"Poznaj Poskę" - październik 2022

W dniu 6 października uczniowie klas IV – VI uczestniczyli w wycieczce w ramach projektu „ Poznaj Polskę”. Celem wyjazdu było poznanie codzienności i trudów życia mieszkańców terenów Gorców i Orawy.

Zwiedzanie Skansenu w Sidzinie pozwoliło uczniom zobaczyć codzienność dawnej ludności, ich zajęcia, zwyczaje, obrzędy, wierzenia. Uczniowie zobaczyli wnętrza chat, kuźnię, młyn wodny, dzwonnicę, spichlerz. W czasie spaceru od przewodnika dowiedzieli się również o bardzo różnorodnych wierzeniach, zabobonach. Przykładem może być postać diabła, wodnych rusałek, itp. Bardzo ciekawym elementem była emisja filmów tematycznie związanych z regionem, np. o produkcji lnu, o metodach leczenia. Uczestnicy wycieczki wysłuchali także lokalnej legendy.

Drugim etapem była wizyta w Skansenie w Zubrzycy Górnej, gdzie uczniowie podzieleni na grupy, wzięli udział w zajęciach warsztatowych: malowanie skrzyń oraz pieczenie chleba.
Organizatorzy mają nadzieję, że wycieczka ta była „ oknem z widokiem na historię”.