Spotkanie z historią – wycieczka na Wawel

W dniu 10 kwietnia uczniowie klas: VII a, VI a oraz VI b wraz z wychowawcami uczestniczyli w wycieczce na Wawel. Historię tego wyjątkowego, pod względem historycznym i artystycznym, zabytku położonego na wapiennym wzgórzu w centrum Krakowa wstępnie przybliżyła uczestnikom, w czasie podróży, Pani Przewodniczka. Wawel to nie tylko siedziba polskich władców, to także miejsce, gdzie kształtowała się historia Polski, to także nekropolia królów i ludzi zasłużonych.

Uczniowie mieli okazję zwiedzić wybrane sale Komnat Królewskich, poznać mnóstwo anegdot i zwyczajów życia na zamku, obejrzeć bogaty Skarbiec, pełen naczyń i przedmiotów użytkowych wykonanych ze srebra, arcydzieł ceramiki chińskiej, ale także polskiej porcelany miśnieńskiej. W Skarbcu obejrzeli także najsłynniejszy polski miecz – Szczerbiec, który od 1320 roku był mieczem koronacyjnym polskich królów. Ciekawostką były także komnaty, których ściany pokryte są naturalną skórą.Nie można nie wspomnieć o wspaniałych arrasach wawelskich wykonanych na zamówienie króla Zygmunta Augusta ozdabiających większość sal i komnat zamku, czy przepięknym, siedemnastokilowym, haftowanym złotem, płaszczu króla Jana III Sobieskiego.
Drugim etapem zwiedzania była lekcja muzealna pt. „Ceremonie Królewskie”. Zajęcia te przybliżyły uczniom informacje dotyczące obyczajów panujących na zamku podczas najważniejszych wydarzeń, jakimi były: śluby, koronacje, chrzty i pogrzeby. Uczniowie poznali ciekawostki z życia królów, zwyczaje, stroje ślubne, koronacyjne, itp. Przed powrotem do Skawy, uczniowie zwiedzili dziedziniec zamkowy, obejrzeli stylowe krużganki i pospacerowali po placu obok Katedry.

 

zdj 145